16 Ocak 2022 Pazar

Kısa Kısa Notlar: Okumak ve Roman


Okumak:

Sayarak bitirmemiz mümkün değil aslında okumanın yararlarını. Ama yine de kısaca bir giriş yapalım. Hayatı anlamanın ve anlamlandırmanın, yeni bakış açıları kazanmanın, bilgi ve düşünce evreninde kendine yer edinmenin, keşifler yapabilmenin, her açıdan yenilenebilmenin biricik anahtarı okumaktır. Okuyan insan hem düşünce dünyasını zenginleştirir hem de hayal dünyasına yepyeni halkalar ekler. Ama her kitap, her eser bu işlevi görebilir mi? Bu sorunun cevabı elbette kişiden kişiye değişir. Ama çoğu insan her kitabın bu işlevi göremeyeceğini söyler ve nitelikli kitapların bizi ileriye götürebileceğini savunur. Ama bazı insanlar da en kötü eserde bile insanın gelişimine katkı sağlayabilecek küçük de olsa bir olumlu noktanın olabileceğini savunur. Bu noktada sanırım görebilmek önemli, okurken olumlu olan noktaları görüp onları adeta cımbızla çekebilmek...

İlginizi Çekebilir: Kitap Okumak İçin 21 Önemli Neden

Roman:

Kimi zaman bir düş penceresi, kimi zaman da toplumu, toplumun geçirdiği değişimleri anlamanın en iyi rehberi... Kitap kurtları bilir, roman tanımı kolay olsa da aslında tanımı yapılamayacak bir tür... Çünkü romanı herhangi bir kalıba sığdıramayız. Hayal midir, gerçek midir, yoksa sınırları belli olmayan geniş bir dünya mıdır, gerçekten bazen bilinmez. Ancak şunu biliriz ki, roman okumak insan için bir ihtiyaçtır. Nitelikli, insanı çoklu düşünmeye yönlendiren ve insana hayal dünyalarının kapılarını cömertçe açan romanlar insanın muhakeme yeteneğini geliştirir ve insanın hayal dünyasında çiçekler açtırır. İnsana günlük hayatta deneyimleyemediği olaylar yaşatır ve günlük hayatta göremeyeceği insanlarla tanışma fırsatı verir. Kısacası roman bazı insanlar için bir hiçliği ifade etse de kitap kurtları için aslında her şeydir.

İlginizi Çekebilir: Niçin Roman Okumalıyız?

Okumayı hayatınızın merkezine almanız dileğiyle, herkese keyifli okumalar...

8 yorum:

 1. Evet dediğin gibi İbrahim, okumayı hayatımızın merkezine koymalıyız. Sıraladığın gibi sayısız faydaları var. Uzun zamandır yoktun. Hoşgeldin tekrar. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş buldum, güzel yorumun için teşekkür ederim 😊

   Sil
 2. Kitap okumak benim için roman okumak demektir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Romanın tadı ayrı gerçekten😊 ilginiz için teşekkür ederim😊

   Sil
 3. roman, en çok okunan tür :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle 😊Teşekkür ederim yorumunuz için 😊

   Sil
 4. Her roman bana hitap etmiyor ancak her türü okumanın da ayrı bir faydası var muhakkak.

  YanıtlaSil
 5. Kitapların dünyasını insanlara tercih ederim ☺️

  YanıtlaSil

Popüler Yayınlar

Blog Listem